Almanya Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurt Dışı Üniversite Eğitimi

almanya üniversite başvurusu

Biz orta gelirli çalışan anne- baba olarak çocuklarımız yurt dışında üniversite eğitimi alsın istedik. Bu nedenle de büyük kızımız lise çağına geldiğinde IB (International Baccalaureate) eğitimi veren bir eğitim kurumuna yazdırdık. Hangi ülke, hangi üniversite, hangi bölüm konusunda netleşmek uzun ve yorucu bir süreç oldu bizim için, 9 ve 10. sınıf böyle geçti. Kendi çapımızda yaptığımız araştırmalar sonucunda İngiltere, ABD, Kanada gibi ülkelerde üniversite eğitiminin oldukça maliyetli olduğunu gördük. Almanya’da devlet üniversitelerinde eğitim ücretsiz olduğu ve özellikle teknolojik alandaki üniversite eğitim kalitesi iyi olduğu için Almanya’da karar kıldık ve araştırmaya başladık. Almanya’da Okumak için 6 Neden yazımıza göz atın! Almanya Üniversite başvurusu

Bu arada kızımız Almanca öğrenmeye başladı. Öncelikle Goethe Zertifikat B2 sınavına girdi ve geçti. Almanya’da üniversitelere direkt başvuru yapabilmeniz için en az B2 seviyesinde Almanca bilmeniz gerekiyor. Kayıt aşamasında da öğrenciden Goethe Zertifikat C2 veya Testdaf 4 ile seviyesini belgelendirmesi isteniyor. İlk girdiği Testdaf sınavında başarılı olamasa da ikincide geçti.

Onun eğilimleri doğrultusunda üç üniversite, altı bölüm belirledik (Altısından da kabul aldı, en çok istediği yere kayıt oldu!). Başvuru konusunda tıkandık, bir dönem danışmanlık firması arayışımız oldu. Fakat IB diploması ile Alman üniversitelerine başvuruda deneyimli bir danışman bulamadık, bizim şanssızlığımız belki de!

Almanya Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ben şahsen ilgilendiğimiz üniversitelerin web sitelerini inceledim, kafama takılanları e-posta/telefon yoluyla sorup öğrendim. İstenen tüm evrakları hazırlayıp kendimiz başvuru yaptık. Kış dönemi için 15 Temmuz’a kadar başvuru yapmanız ve istenen tüm evrakları posta yoluyla ilgili üniversiteye göndermeniz gerekiyor. Bazı üniversitelere direkt kendi portalları üzerinden başvurabilirken bazıları uni-assist üzerinden başvuru kabul ediyor. Üniversitelerin çok farklı kabul koşulları olabiliyor, örneğin; Rwth Aachen Üniversitesi’ne başvuru yapmak için TestAS sınavına girmeniz gerekiyor, Friedrich-Alexander Üniversitesi Erlangen – Nürnberg, diplomanızın yerel makamlar tarafından onaylanmasını talep ediyor vs. Tüm bunları yapmak için Almanca bilmeniz gerekmiyor, İngilizce bilmek yeterli! Üniversitelerin web sitelerinde başvuru için gerekli tüm bilgiler bulunuyor, ayrıca DAAD ve study in germany sitesinde yararlı birçok bilgi mevcut. Kabul mektupları 26 Temmuz’da gelmeye başladı, en çok istediği bölümden 30 Temmuz’da geldi!

Nasıl Başvuru Yaptık!

 • İlgilendiğimiz üniversitelerin web sayfalarından başvuru koşullarını öğrendik.
 • İstenen belgeleri hazırladık, gerekenleri Almanca/İngilizceye yeminli tercüme ettirdik.
 • Üniversitelerin başvuru portallarına ve uni-assist’e  üye olduk, istediğimiz bölümlere başvuru yaptık.
 • Alman Konsolosluğundan randevu alıp, belgelerin kopyalarını onaylattık.
 • Bir uluslararası kargo firması ile evrakları üniversitelere gönderdik.

Başvuru sürecinde üniversitelerden eksik belge vb. konusunda mailler geliyor, bu nedenle her zaman kullandığınız/ulaşabileceğiniz bir e-posta adresi kullanın.

Almanya Üniversite Başvurusu için Temel Şartlar

 • Türkiye’deki merkezi üniversite yerleştirme sınavında (YKS, TYT-AYT) dört yıllık örgün bir lisans programına yerleşmiş olmak gerekiyor.
 • Türkiye’de kayıt hakkı kazanılan bölümle Almanya’da aynı adı taşıyan veya benzeri lisans programlarına başvurulabiliyor.
 • IB, Matura, Abitur gibi uluslararası lise bitirme diplomasına sahip olanlardan YKS sonuç belgesi aranmıyor, direkt başvuru yapılabiliyor.
 • Almanca dil yeterliliği B2-C1 seviyesinde olması gerekiyor.

Son Başvuru Tarihi:

Kış Dönemi (1 Ekim – 31 Mart): 15 Temmuz

Yaz Dönemi (1 Nisan – 30 Eylül): 15 Ocak

Genel olarak üniversite başvurusunda istenen belgeler:

 • Başvuru formu (üniversitelerin web sitelerinde mevcut)
 • Almanca dil yeterlilik sertifikası (DSD2, Testdaf 4-5, Telc C1, Goethe-Zertifikat C2, DSH 2-3)
 • Lise diploması ve not dökümü (transkript)
 • Türkiye’deki merkezi üniversiteye yerleştirme sisteminde dört yıllık örgün bir lisans programına yerleştiğinizi gösteren belge veya IB, Abitur, Matura vb. uluslararası geçerliliği olan bir lise bitirme diploması
 • CV
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Almanya Öğrenci Vizesi Başvuru

Öğrenci vizesi için gerekli evraklar tüm açıklamalarıyla birlikte Alman Konsolosluğu web sitesinde yer alıyor. Evrakları istendiği şekilde hazırlayıp başvurduğunuzda sorun yaşanmıyor. Dikkat edilmesi gereken 2 konu var; bloke hesap ve sağlık sigortası.

Bloke hesap: Bunun için Almanya’da bir bankada Alman hükümetinin belirlediği tutarda (aylık 853 Euro x 12= 10.256 Euro) öğrenci adına bloke hesap açılması gerekiyor. Biz İŞBANK AG’ye mail yoluyla başvurduk. İstenen belgeleri hazırladık, gönderdik. Kısa sürede sıkıntı yaşamadan bloke hesap açıldı.

Sağlık sigortası: Eğer SGK çalışanı iseniz sizin üzerinizden çocuğunuza AT11 belgesi çıkartabilir, aylık ortalama 110 Euro’luk sağlık sigortası ödemesinden muaf olabilirsiniz. Sağlık sigortasını Almanya’ya giriş yaptığınızda Alman halk sağlık sigortası kurumlarından AOK, TK, Barmer, DAK vb. birine onaylatmanız gerekiyor. Bu belge üniversiteye kayıt, oturma izni vb. birçok işlem için gerekli.

Üniversiteye başvurmak değil de yaşam alanı/yurt bulmak daha zorlu bir süreç, bu konudaki yazımıza bakmayı unutmayın!

Yorumlar

 1. Merhaba,
  Evet genel olarak Abitur diploması sahipleri başvuruyor, ama Abitur diploması temel koşul değil. Alman Üniversiteleri kış dönemi için son başvuru tarihi 15 Temmuz, bu tarihe kadar bütün evrakları tamamlayıp göndermeniz gerekiyor. NC (Numerus Clausus / Kontenjan kısıtı) olan bölümlerin koşulları bu bağlamda daha katı ama NC olmayan bölümlerde koşullarda esneme olabiliyor. Bunu ilgilendiğiniz üniversite/bölüme sormanızı tavsiye edebilirim. Çünkü kış dönemine NC olmayan bölümlere YGS ile kabul edilen öğrenciler mevcut.

 2. Merhaba, Almanya ya hep istanbul erkek, özel alman lisesinin öğrencileri başvuruyor. Ygs sonuçları geç açıklandığı için bizim şansımız yok.

:)